Linear inequalities (one variable)

Linear inequalities (one variable)

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

bab 1 : integer

bab 1 : integer

1st - 8th Grade

15 Qs

Unit 1 Part 2 Study Guide

Unit 1 Part 2 Study Guide

7th - 8th Grade

18 Qs

Equivalent Fraction

Equivalent Fraction

5th Grade - University

15 Qs

durga

durga

6th - 10th Grade

20 Qs

PROPERTIES OF OPERATIONS OF INTEGERS

PROPERTIES OF OPERATIONS OF INTEGERS

7th Grade

15 Qs

Year 8 Equations

Year 8 Equations

7th - 9th Grade

20 Qs

Mastering Positive and Negative Integers

Mastering Positive and Negative Integers

7th Grade

20 Qs

add maths (c4)

add maths (c4)

1st - 12th Grade

20 Qs

Linear inequalities (one variable)

Linear inequalities (one variable)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What year did the google search engine first debut?

1990

1993

1998

1995

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Monthly means how many times a year?

4

12

52

365

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A house painter charges $12 per hour for the first 40 hours he works, $18 for the ten hours after that, and $24 for all hours after that.


How much does he earn for a 70 hour week?

$1020

$1140

$840

He works for free!

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A rental car company charges $74.90 per day to rent a car and $0.13 for every mile driven. Tyee wants to rent a car, knowing that he plans to drive 175 miles and has at most $210 to spend.


Determine x, the number of days Tyee can afford to rent while staying within his budget.

Tyee can afford to rent the car for 2 days.
Tyee can afford to rent the car for 1 day.
Tyee can afford to rent the car for 3 days.
Tyee can afford to rent the car for 5 days.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Derek goes to the fair with $40. He spends $8 on snacks and $2 on drinks. He needs to purchase ride ticket that cost $1.50 each. What is the maximum number of tickets he can purchase?

25

20

75

15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • Ungraded

How are you feeling about today's lesson

I get it

I need more examples

I'm confused

I don't understand at all

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?