untitled
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Diamond Sabree
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lisa made $300 in 6 hours. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.!
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
17 questions
stocks and bond
Quiz
•
11th Grade
20 questions
Teaching Approaches and Math Concepts
Quiz
•
University
15 questions
Quiz Sudut Matematika
Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Less 8 - 1: Apply & solve one-step inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Simpanan dan Pelaburan
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
LATIHAN SOAL 1
Quiz
•
9th Grade
16 questions
Thousandths
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Lesson 5 Quiz Reviewer (SY 23 - 24)
Quiz
•
11th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
