Ratio/Rates Quiz Review

Ratio/Rates Quiz Review

7th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

30 Qs

Unit 7 Ratios and PR Review (7E)

Unit 7 Ratios and PR Review (7E)

7th - 8th Grade

25 Qs

Ratio & Proportions Unit Review

Ratio & Proportions Unit Review

5th - 8th Grade

25 Qs

Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

7th Grade

25 Qs

Ratios, Rates, and Unit Conversion

Ratios, Rates, and Unit Conversion

7th Grade

21 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

24 Qs

Slope of a Graph

Slope of a Graph

7th Grade

21 Qs

STAAR Review Part 2

STAAR Review Part 2

7th Grade

21 Qs

Ratio/Rates Quiz Review

Ratio/Rates Quiz Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2A

+5

Standards-aligned

Created by

April Mailander

Used 6+ times

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Given the word SUPERHERO, what is the ratio of the consonants to vowels? Give your answer in simplest form.

3:2

5:4

5:3

4:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 15 students on the debate team. Of these, 5 are boys. Give the ratio of boys to girls on the debate team in simplest form.

1:2

5:10

2:1

3:12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In their last game, the New England Patriots scored 8 points in the first half. In the second half, they scored two less than three times the points in the first half. What is the ratio of the points scored in the second half to the total number points scored?

1:2

22:30

11:15

6:11

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write as a unit rate: 154 pages in 7 minutes.

48 pages per minute

72 pages per minute

36 pages per minute

22 pages per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write as a unit rate: 2 1/2 cup of milk in 10 brownies.

1/4 cup of milk per brownie

1/15 cup of milk per brownie

1/10 cup of milk per brownie

1/8 cup of milk per brownie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write as a unit rate: $14 for 8 boxes of cereal.

$1.75 per box

$2.50 per box

$1.70 per box

$2.20 per box

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write as a unit rate: 14 juice boxes for $4.46.

$0.28 per juice box

$0.31 per juice box

$0.32 per juice box

$0.34 per juice box

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?