Ratio/Rates Quiz Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
April Mailander
Used 6+ times
FREE Resource
26 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Given the word SUPERHERO, what is the ratio of the consonants to vowels? Give your answer in simplest form.
3:2
5:4
5:3
4:5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 15 students on the debate team. Of these, 5 are boys. Give the ratio of boys to girls on the debate team in simplest form.
1:2
5:10
2:1
3:12
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In their last game, the New England Patriots scored 8 points in the first half. In the second half, they scored two less than three times the points in the first half. What is the ratio of the points scored in the second half to the total number points scored?
1:2
22:30
11:15
6:11
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write as a unit rate: 154 pages in 7 minutes.
48 pages per minute
72 pages per minute
36 pages per minute
22 pages per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write as a unit rate: 2 1/2 cup of milk in 10 brownies.
1/4 cup of milk per brownie
1/15 cup of milk per brownie
1/10 cup of milk per brownie
1/8 cup of milk per brownie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write as a unit rate: $14 for 8 boxes of cereal.
$1.75 per box
$2.50 per box
$1.70 per box
$2.20 per box
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write as a unit rate: 14 juice boxes for $4.46.
$0.28 per juice box
$0.31 per juice box
$0.32 per juice box
$0.34 per juice box
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
25 questions
Proportional Relationships and Unit Rate Quiz

Quiz
•
7th Grade
25 questions
7th Grade Math Review

Quiz
•
7th Grade
21 questions
7R Unit 5 RRP Quiz Review

Quiz
•
7th Grade
24 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
21 questions
7th Grade Final Review: Ratios/Prop Relationships

Quiz
•
7th Grade
26 questions
Unit Rates & Fractional Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
March 23rd Unit Rate & Ratios

Quiz
•
7th Grade
25 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade