Unit 4 Review: 7.4B,7.4D

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Ardre'ian Ervin
Used 4+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A dolphin jumps 54 times in a 6-hour period. At this rate, how many jumps would be expected in a 2-hour period?
18
20
22
24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?
$0.57
$0.68
$0.72
$0.85
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Fifteen is 30% of what number?
50
45
60
55
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A package of 12 confetti eggs costs $2.88. What is the cost of 1 confetti egg?
$0.24
$0.30
$0.36
$0.48
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
At the beginning of the school year, Anderson Middle School had 480 students. At the end of the year, it had 504 students. What is the percent of change in the enrollment?
5%
6%
4%
5.5%
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A sweater is marked 30% off during an end of season sale. If the sweater was originally $56.00, what is the sale price of the sweater?
$39.20
$40.00
$42.00
$45.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
On Monday, Jeff bought a t-shirt for 40% off the regular price of $16.00, not including tax. The next day, the t-shirt that Jeff bought was marked down to 75% off its regular price. How much would Jeff have saved, not including tax, if he had waited until Tuesday to buy the t-shirt?
$2.80
$4.00
$5.60
$6.40
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
25 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Math Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios and Proportions Math

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratio Tables and Number Lines

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
IM-U2 L4 - Ratios w/Diagrams + Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Comparing Quantities

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Combining Like Terms and Distributive Property Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade