Unit 4 Review: 7.4B,7.4D

Unit 4 Review: 7.4B,7.4D

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

อัตราส่วน สัดส่วนและร้อยละ

อัตราส่วน สัดส่วนและร้อยละ

7th Grade

20 Qs

Algebraic Formulae 2

Algebraic Formulae 2

7th - 11th Grade

20 Qs

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade

15 Qs

Cubic volume

Cubic volume

7th - 12th Grade

21 Qs

KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA

KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA

7th - 9th Grade

15 Qs

Surface Area of Cubes

Surface Area of Cubes

6th - 7th Grade

15 Qs

Equivalent Fractions (Reducing)

Equivalent Fractions (Reducing)

7th - 8th Grade

16 Qs

3-D Geometry

3-D Geometry

7th Grade

16 Qs

Unit 4 Review: 7.4B,7.4D

Unit 4 Review: 7.4B,7.4D

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Ardre'ian Ervin

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A dolphin jumps 54 times in a 6-hour period. At this rate, how many jumps would be expected in a 2-hour period?

18

20

22

24

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?

$0.57

$0.68

$0.72

$0.85

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Fifteen is 30% of what number?

50

45

60

55

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A package of 12 confetti eggs costs $2.88. What is the cost of 1 confetti egg?

$0.24

$0.30

$0.36

$0.48

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

At the beginning of the school year, Anderson Middle School had 480 students. At the end of the year, it had 504 students. What is the percent of change in the enrollment?

5%

6%

4%

5.5%

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A sweater is marked 30% off during an end of season sale. If the sweater was originally $56.00, what is the sale price of the sweater?

$39.20

$40.00

$42.00

$45.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

On Monday, Jeff bought a t-shirt for 40% off the regular price of $16.00, not including tax. The next day, the t-shirt that Jeff bought was marked down to 75% off its regular price. How much would Jeff have saved, not including tax, if he had waited until Tuesday to buy the t-shirt?

$2.80

$4.00

$5.60

$6.40

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?