
Unit 3 7th part 1

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Alicia Wooddell
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?
$0.40
$0.79
$1.05
$1.27
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Hector paid $105 for 6 tickets to a hockey game. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each ticket in dollars and cents?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The ratio of number of almonds to the number of raisins in a bag of trail mix is 4:3. There are 600 almonds in the bag.
How many raisins are in the bag of trail mix?
300
150
800
450
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A musician wants to buy sound equipment. He has saved $750. He plans to $130 to this amount every month for the next 12 months and not spend any of the money he saves until he can afford the equipment. Which percentage is closest to the percent increase from the original amount og money he has saved to the amount he will have at the end of 12 months?
480%
32%
208%
68%
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Jose paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The owner of a bookstore buys used books from customers for $1.50 each. The owner then resells the used books for 400% of the amount he paid for them.
What is the price of a used book in this bookstore?
$5.50
$4.00
$2.10
$6.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Percent Increase & Decrease, Simple Interest

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Percentages

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Percent Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Discount and Markup

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Proportions

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit 3 Ratios, Rates, Proportions, and Percents

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Percent of Change

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade