Unit 3 7th part 1

Unit 3 7th part 1

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percents Proportional

Percents Proportional

7th Grade - University

12 Qs

Discount, Markup, Tax, and Tip

Discount, Markup, Tax, and Tip

6th - 7th Grade

14 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

14 Qs

7.6.5

7.6.5

7th Grade

8 Qs

Ratios, Rates, and Percent 7.4D created by Shawna Hyde from released Staar questions 2016-2018

Ratios, Rates, and Percent 7.4D created by Shawna Hyde from released Staar questions 2016-2018

7th Grade

7 Qs

7.4D

7.4D

7th Grade

10 Qs

Rates, unit rates and better buy

Rates, unit rates and better buy

7th - 8th Grade

11 Qs

Percent Increase & Decrease, Simple Interest

Percent Increase & Decrease, Simple Interest

7th - 8th Grade

10 Qs

Unit 3 7th part 1

Unit 3 7th part 1

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Alicia Wooddell

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?

$0.40

$0.79

$1.05

$1.27

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Hector paid $105 for 6 tickets to a hockey game. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each ticket in dollars and cents?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?

$57.46

$8.50

$19.50

$24.70

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The ratio of number of almonds to the number of raisins in a bag of trail mix is 4:3. There are 600 almonds in the bag.

How many raisins are in the bag of trail mix?

300

150

800

450

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A musician wants to buy sound equipment. He has saved $750. He plans to $130 to this amount every month for the next 12 months and not spend any of the money he saves until he can afford the equipment. Which percentage is closest to the percent increase from the original amount og money he has saved to the amount he will have at the end of 12 months?

480%

32%

208%

68%

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Jose paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The owner of a bookstore buys used books from customers for $1.50 each. The owner then resells the used books for 400% of the amount he paid for them.

What is the price of a used book in this bookstore?

$5.50

$4.00

$2.10

$6.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?