Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Division with Decimals

Division with Decimals

5th Grade

20 Qs

NBT.7 Review

NBT.7 Review

5th Grade

15 Qs

5th Grade Math Test

5th Grade Math Test

5th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

20 Qs

Decimal Operations Review

Decimal Operations Review

5th - 6th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

20 Qs

Estimating Decimals

Estimating Decimals

5th - 6th Grade

16 Qs

Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

5th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 5.NBT.B.7

+5

Standards-aligned

Created by

LYDIA SARPONG

Used 36+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56. What is the cost of sugar per pound?

Multiplication

Division

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?

$1745

$1700.50

$1747.50

$1645.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Merkel bought 10 cups. The cups cost $1.25 a piece. How much money does he need to pay?

$0.13

$1.25

$12.50

$125.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Emily bought 15 books at a cost of $172.50. What is the cost of each book if they all cost the same?

Multiplication

Division

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95

6.95

9.93

8.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour. This week she worked 7.5 hours. How much did she earn this week?

$67.125

$67.12

$67.13

$68.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Brittany has a pack of 24 pencils.  Each pencil weighs 0.9 grams.  How much does the pack of pencils weigh?
21.6 grams
24.9 grams
33 grams

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?