
Understanding Proportional Relationships

Quiz
•
Others
•
6th Grade
•
Hard
Juariah Juariah
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1. If 3 apples cost $6, how much do 9 apples cost?
$15
$12
$18
$24
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A) $12 B) $15 C) $18 D) $20
$20
$30
$25
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2. A recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. How many cups of flour are needed for 9 cups of sugar?
4 cups of flour
6 cups of flour
8 cups of flour
3 cups of flour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A) 4 B) 5 C) 6 D) 7
8
9
3
5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3. If the ratio of boys to girls in a class is 4:5, how many girls are there if there are 20 boys?
20
30
15
25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A) 25 B) 30 C) 35 D) 40
45
20
50
30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4. A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. How far can it travel on 8 gallons?
180 miles
300 miles
200 miles
240 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Bilangan Bulat Kelas 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Matemáticas3raCategoría

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Understanding Ratios for Grade 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Math Mastery Challenge

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Mastering Ratios for Year 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
ENTRANCE CHALLENGE

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Pecahan Matematika Kelas 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Percentage Mastery

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade