Writing Equations From Word Problems

Writing Equations From Word Problems

9th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Two-Step Equations

Two-Step Equations

Inequalities

Inequalities

One-Step Equations with Multiplication and Division

One-Step Equations with Multiplication and Division

Introduction to Inequalities

Introduction to Inequalities

Graph Systems of Equations

Graph Systems of Equations

Writing Algebraic Expressions

Writing Algebraic Expressions

Solving Equations and Inequalities

Solving Equations and Inequalities

Proportions

Proportions

Writing Equations From Word Problems

Writing Equations From Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.6, HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A

+6

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 38+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7w + 5 = 3w - 15

5
-2
2
-5

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

8w - 8 = -4x + 16

8
16
24
2

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Natalie is a softball coach. She has a pitching private lesson with Kasey. Kasey's mom pays Natalie $11 per hour plus a $6 tip. Write an equation that represents this scenario if the total cost was $39.

11x + 6 = 39
11x - 6 = 39
11 + 6x = 39
66x = 39

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?

15x + 2.5 = 10x + 3

15 - 2.5x = 10 - 3x

15 + 2.5x = 10 + 3x

15 - 10 = 2.5x + 3x

Tags

CCSS.6.EE.A.4

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal? 

150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Juan decided to join a gym to get in shape for football. He has two payment options. Option A is to buy a membership card and pay $2 each time he goes to the gym. Option B is to pay $4 each time he goes. A membership card costs $30. After how many times, t, will the cost of Option A be equal to the cost of Option B

2=4x+30

2+4x=30

2x=4x+30

2x=4+30x

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.A.3

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?