Unit 6 Pre Algebra Review
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Wayground Content
Used 8+ times
FREE Resource
Student preview

43 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the total amount of interest if interest is compounded annually (once a year). Principle of $2750 at 8% for 2 years. (round to the nearest cent)
$220.50
$457.60
$660.60
$237.60
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Emilio borrows $1200 from a bank with 8% simple interest per year. How much will he have to pay back total in 2 years?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Write the decimal as a percent: 0.37
37%
3.7%
0.37%
370%
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
There are 75 students in the school band. 45 students play woodwind instruments. What percent of students play woodwinds?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
There is a jar of jellybeans on Ms. Truesdale's desk. 40% of the jellybeans are red. If there are 55 jelly beans in the jar, how many are red?
20
22
24
25
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Henry can write 5 pages of his novel in 3 hours.
At this rate, how many pages can Henry write in 8 hours?
13
4.8
14
13 1/3
33
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Solve Systems of Equations and Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade