Unit 6 Pre Algebra Review

Unit 6 Pre Algebra Review

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Wayground Content

Used 8+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

43 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the total amount of interest if interest is compounded annually (once a year). Principle of $2750 at 8% for 2 years. (round to the nearest cent)

$220.50

$457.60

$660.60

$237.60

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Emilio borrows $1200 from a bank with 8% simple interest per year.  How much will he have to pay back total in 2 years?

$150
$192
$1350
$1392

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write the decimal as a percent: 0.37

37%

3.7%

0.37%

370%

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 75 students in the school band.  45 students play woodwind instruments.  What percent of students play woodwinds?

35%
60%
55%
70%

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There is a jar of jellybeans on Ms. Truesdale's desk. 40% of the jellybeans are red. If there are 55 jelly beans in the jar, how many are red?

20

22

24

25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Henry can write 5 pages of his novel in 3 hours.

At this rate, how many pages can Henry write in 8 hours?

13

4.8

14

13 1/3

33

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?