Unit rates with fractions 7th hour

Unit rates with fractions 7th hour

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 7.RP.A.1, 6.NS.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 33+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It takes a turtle 3 ¼ hours to walk 1 ½ miles. How many hours does it take to walk one mile?

6/13 hours

39/8 hours

13/6 hours

8/39 hours

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lauren bikes 4/3 miles in 1/10 hour. How long does it take her to bike one mile?

15/2 hours

2/15 hours

40/3 hours

3/40 hours

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?

3  9/13 mph
119/40 mph
3  31/35 mph
35/136 mph 

Tags

CCSS.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Paige mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Paige mow per hour? 

6/4
2/3
2
3

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

2  ac./hr.
1/2  ac./hr.
9/24  ac./hr.

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?