Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 836+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

$1.18 per pound

$1.32 per pound

$10.62 per pound

$10.16 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?

1/6
2/3
3/2
5/6

Tags

CCSS.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

2  ac./hr.
1/2  ac./hr.
9/24  ac./hr.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Hannah reads  5/ 8 page in 2/3 minute

15/16 pages per minute
10/24 pages per minute
5/8 pages per minute
16/15 pages per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?