7th Q1 Benchmark Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+7
Standards-aligned
Jessica Jackson
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
-1.5
-1.2
1.15
1.2
Tags
CCSS.7.NS.A.2D
CCSS.8.NS.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
192.25
107.75
74.25
47.75
Tags
CCSS.7.NS.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.NS.A.1B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The population of a bee colony changes at a rate of -61 bees per day. If the colony starts with 30,500 bees, which statement is true?
After 36 days, the population of the bee colony will be 28,304 bees
After 36 days, the population of the bee colony will be 32,696 bees
After 500 days, the population of the bee colony will be 28,556 bees
After 500 days, the population of the bee colony will be 32,696 bees
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A student owes a friend $7. If the student pays back the friend over 21 weeks, how much will the student need to pay each week?
A teacher buys 7 apples at a grocery store for a total of $21. What is the price per apple?
The temperature drops 21° F per hours in a science experiment. At this rate, how much does the temperature change in 7 hours?
The temperature drops a total of 21° F in 7 hours. If the temperature changes the same amount each hour, how much does the temperature change per hour?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.NF.B.5B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the relationship between the number of pounds of strawberries purchased at a grocery store, x, and the total cost, y, in dollars. Which statement about the relationship between the total cost and pounds of strawberries is true?
The relationship is not proportional because the ratios of y to x vary.
The relationship is proportional because the ratios of y to x are equivalent.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
No Solution or All real numbers
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit 8 Vocabulary
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Year 10 Solving Equations
Quiz
•
9th - 11th Grade
16 questions
Area of right angled and non right angled triangles
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Arithematic progressions
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Tree and Planar Graph
Quiz
•
University
15 questions
KLA2, Nando M06-07-09, Herhalingsoefeningen EX2
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Equivalent Fraction
Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
