OA 1 OA 3
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Wayground Content
Used 28+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Minnie made 124 candies.
She kept 12 of them. She divided the remaining candies equally in 4 jars.
How many candies did Minnie put in each jar?
24
28
31
34
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Steven needs 656 plastic clips. He can buy plastic clips in boxes of 7. How many boxes must he buy to have enough plastic clips?
92 boxes
93 boxes
94 boxes
98 boxes
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sara made 29 necklaces.
She used 14 beads on each necklace. The beads came in bags of 7 each.
How many bags of beads did Sara need for all 29 necklaces?
986 bags
406 bags
98 bags
58 bags
Tags
CCSS.3.OA.D.8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cafeteria bought 3 boxes of cups, with each box containing 512 cups. If it expected the cups to last 4 months, how many cups did the cafeteria plan to use each month?
384 cups
505 cups
682 cups
1,535 cups
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Laura wants to save $160. She makes $8 an hour. How many hours does Laura need to work to make $160?
12 hours
15 hours
20 hours
24 hours
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vanessa collected 20 pounds of cans to recycle and Sam collected 2 times as many pounds of cans as Vanessa. Sam then placed his collection into 5 bags. How many pounds of cans did Sam place into each bag?
8 pounds
27 pounds
40 pounds
200 pouns
Tags
CCSS.4.OA.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a box of pencils for $3. Each box contains 24 pencils. How much will it cost a teacher to buy pencils for 25 students?
$6
$9
$54
$150
Tags
CCSS.3.OA.D.8
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
CCSS.Math.Content.6.G.A.3
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.2.NBT.B.5
Quiz
•
0 questions
Modern Art
Quiz
•
0 questions
BASIC RATIOS
Quiz
•
0 questions
Grade 8 | Unit 4 | Lesson 9: When Are They the Same? | Practice Problems
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.2.NBT.A.2
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.HSG.SRT.A.2
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.2.NBT.B.7
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
14 questions
4th Grade Bridges Unit 3 Review
Quiz
•
4th Grade
19 questions
Equivalent Fractions
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Long Division
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Lines of Symmetry
Quiz
•
4th Grade
