7th grade proportional relationships

7th grade proportional relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, HSF-LE.A.1B

+6

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 3+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Johnny read 280 pages in 4 hours.

How many pages per hour did Johnny read?

276

14

70

60

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Samantha earned $90 for working six hours at a blueberry farm. What was Samantha's rate in dollars per hour?

$15 per hour

$20 per hour

$12 per hour

$30 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a baseball stadium, sixteen hot dogs are sold each minute. At this rate how many hot dogs are sold in 30 minutes?

260

500

80

480

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a bake sale, you can buy 3 cookies for $2.00. What would be the cost of 15 cookies?

$10

$12

$5

$6

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?

45 miles per hour

80 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

3
4
2
1

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?