
7th grade proportional relationships
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Wayground Content
Used 3+ times
FREE Resource
Student preview

11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Johnny read 280 pages in 4 hours.
How many pages per hour did Johnny read?
276
14
70
60
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Samantha earned $90 for working six hours at a blueberry farm. What was Samantha's rate in dollars per hour?
$15 per hour
$20 per hour
$12 per hour
$30 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a baseball stadium, sixteen hot dogs are sold each minute. At this rate how many hot dogs are sold in 30 minutes?
260
500
80
480
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a bake sale, you can buy 3 cookies for $2.00. What would be the cost of 15 cookies?
$10
$12
$5
$6
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?
45 miles per hour
80 miles per hour
40 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality?
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade