Unit Rate and Proportions Review

Unit Rate and Proportions Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.RP.A.2B

+2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 14+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Given the word ACCOMPLISHMENT, what is the ratio of consonants to vowels? Give your answer in simplest form. 

10/4
5/2
4/10
2/5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

In their last game, the New England Patriots scored 9 points in the first half. In the second half, they scored three less than two times the points in the first half. What is the ratio of the points scored in the second half to the total number of points scored? Put your answer in simplest form. 

5/8
9/6
6
15/24

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write as a unit rate. 
144 pages in 3 minutes. 

48 
48 pages per minute
0.02
0.02 pages per minute 

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write as a unit rate. 
$12 for 5 boxes of cereal. 

2.4
$0.41 
$2.40 per box
0.41

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which is the better deal?
Option A: $15.40 for 3.5 lbs. of gummy bears. 
Option B: $7.65 for 1.8 lbs. of gummy bears. 

Option A
Option B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Proportional?

Yes
No

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Determine whether the ratios form a proportion. 

Yes
No

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?