Multiplying Numbers
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
Used 12+ times
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Aria went to a grocery store and bought 23 apples. Benjamin also bought 45 apples from the same store. If each apple costs the same, what would be the total cost if each apple was priced at $3?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Maya has 67 apples and Aiden has 15 times as many. How many apples does Aiden have?
Tags
5.NBT.A.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Liam, Jackson, and Benjamin are running a small business. They sold 123 items in a day, each priced at $456. How much total revenue did they generate?
$56088
$56090
$56089
$56087
Tags
CCSS.5.NBT.B.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Olivia wants to buy 2345 apples for her school event. Each apple costs 6789 cents. How much will she spend in total?
15,909,104
15,909,106
15,909,107
15,909,105
Tags
5.NBT.A.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Daniel wants to buy 100 pencils for his classmates, and each pencil costs 200 cents. What is the total cost of the pencils in cents?
10000
40000
2000
20000
Tags
5.NBT.A.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Benjamin wants to buy 5000 apples for his school's charity event. Each apple costs 6000 dollars. Calculate the total cost of the apples.
45000000
15000000
30000000
36000000
Tags
5.NBT.A.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Ava is planning a charity event and she needs to print 1000 posters. If each poster costs 5000 dollars, how much will she need in total?
500000
5000000
100000000
10000000
Tags
5.NBT.A.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade