Testa dig själv 1:1

Testa dig själv 1:1

9th - 12th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kap9 Distansavtalslagen

Kap9 Distansavtalslagen

10th Grade

8 Qs

Skriva y =kx+m utifrån text

Skriva y =kx+m utifrån text

9th - 12th Grade

10 Qs

9-1 Part 2: Quartiles and IQR

9-1 Part 2: Quartiles and IQR

9th Grade

10 Qs

X Matematik-Koordinatsystemet och proportionalitet-åk 7abc

X Matematik-Koordinatsystemet och proportionalitet-åk 7abc

7th - 9th Grade

12 Qs

C-nivå och högre

C-nivå och högre

8th - 9th Grade

11 Qs

Vad minns du? - Samband

Vad minns du? - Samband

9th Grade

10 Qs

பயிற்சி 1- கணிதம் ஆறாம் ஆண்டு

பயிற்சி 1- கணிதம் ஆறாம் ஆண்டு

1st Grade - Professional Development

10 Qs

Testa dig själv 1:1

Testa dig själv 1:1

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Anders Nilsson

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

24 kg koppar och 6 kg tenn smälts samman till en bronslegering. Bestäm andelen av varje metall i legeringen.

6/24 tenn och 24/24 koppar

6/30 tenn och 24/30 koppar

6/30 tenn och 15/30 koppar

24/6 koppar och 6/24 tenn

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Beräkna 4* 1/12

4/12

4/48

5/12

1/48

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1/2 h - 1/6 h

4/6 h

1/12 h

2/6 h

3/6 h

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

En våg visar 65 kg. Noggrannheten är 2%. Mellan vilka värden kan vikten ligga?

63,7-65 kg

65- 66,3 kg

63-67 kg

63,7- 66,3 kg

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

En förpackning tandkräm med volymen 75ml kostar 29 kr. Av försäljningspriset är 20% moms. Beräkn momsen

29*0,8= 23,2 kr

75*0,2= 15 kr

29* 0,2= 5,8 kr

75-29= 46 kr

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

En förpackning tandkräm med volymen 75ml kostar 29 kr. Vid ett tillfälle säljs tandkrämen för extrapris 25kr. Hur många procent billigare är tandkrämen då?

29-25= 4 kr 4/29= 0,1379 Ca 13,8% billigare

29-25= 4 kr 4/25= 0,16

16% billigare

25/29= 0,86

86% billigare

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

En förpackning tandkräm med volymen 75ml kostar 29 kr. Vad är priset per liter?

29/75*1000= 386,7 kr

29/75*100= 38,7kr

29/75*100= 3,86kr