24 kg koppar och 6 kg tenn smälts samman till en bronslegering. Bestäm andelen av varje metall i legeringen.

Testa dig själv 1:1

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Anders Nilsson
FREE Resource
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6/24 tenn och 24/24 koppar
6/30 tenn och 24/30 koppar
6/30 tenn och 15/30 koppar
24/6 koppar och 6/24 tenn
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Beräkna 4* 1/12
4/12
4/48
5/12
1/48
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1/2 h - 1/6 h
4/6 h
1/12 h
2/6 h
3/6 h
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
En våg visar 65 kg. Noggrannheten är 2%. Mellan vilka värden kan vikten ligga?
63,7-65 kg
65- 66,3 kg
63-67 kg
63,7- 66,3 kg
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
En förpackning tandkräm med volymen 75ml kostar 29 kr. Av försäljningspriset är 20% moms. Beräkn momsen
29*0,8= 23,2 kr
75*0,2= 15 kr
29* 0,2= 5,8 kr
75-29= 46 kr
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
En förpackning tandkräm med volymen 75ml kostar 29 kr. Vid ett tillfälle säljs tandkrämen för extrapris 25kr. Hur många procent billigare är tandkrämen då?
29-25= 4 kr 4/29= 0,1379 Ca 13,8% billigare
29-25= 4 kr 4/25= 0,16
16% billigare
25/29= 0,86
86% billigare
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
En förpackning tandkräm med volymen 75ml kostar 29 kr. Vad är priset per liter?
29/75*1000= 386,7 kr
29/75*100= 38,7kr
29/75*100= 3,86kr
Similar Resources on Quizizz
12 questions
X Matematik-Koordinatsystemet och proportionalitet-åk 7abc

Quiz
•
7th - 9th Grade
12 questions
Procent (2)

Quiz
•
7th - 9th Grade
9 questions
Funktioners tangent, sekant och gränsvärde

Quiz
•
11th Grade
10 questions
Vad minns du? - Samband

Quiz
•
9th Grade
8 questions
Övning 9: Beräkna sidan (berömliga)

Quiz
•
9th Grade
11 questions
Repetitionstest

Quiz
•
8th - 9th Grade
7 questions
X-matematik-Proportionalitet-nivå-TVÅ

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
math puzzles 1

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade