Proportional Relationship Study Guide

Proportional Relationship Study Guide

8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Practice Comparing Functions

Practice Comparing Functions

8th Grade - University

13 Qs

Bar Graph Data

Bar Graph Data

7th Grade - University

15 Qs

Math 8 EOG Review

Math 8 EOG Review

8th Grade

17 Qs

Comparing Linear Functions 1

Comparing Linear Functions 1

8th - 9th Grade

14 Qs

Series 4 Block 1 Review

Series 4 Block 1 Review

8th Grade

16 Qs

Is it Proportional?

Is it Proportional?

8th Grade

15 Qs

Unit Rate Graphs

Unit Rate Graphs

8th Grade

11 Qs

Proportional Relationship Study Guide

Proportional Relationship Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.2, 6.EE.B.6, HSA.CED.A.2

+9

Standards-aligned

Created by

Rebecca Rosten

Used 1+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of a tent rental is $160 for 5 days. At this rate, how much does it cost to rent the tent for one day?

$25

$30

$32

$35

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sandra bought 3 pounds of nuts for $10.35. What is the unit price per pound?

$3.45

$4.65

$6.65

$7.35

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following shows the least expensive unit price?

3 oranges for $1.02

4 oranges for $1.52

5 oranges for $1.75

6 oranges for $2.46

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which equation shows the relationship between the side length and the perimeter of a regular pentagon?

P = s + 5

P = 5s

P = 1/5 s

P = 5s + 5

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSG.GMD.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change of the table below?

9 meters per minute

6 meters per minute

3 meters per minute

12 meters per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which equation shows the relationship between the number of uniforms, x, and the cost, y?

y = 20x

y = 10x

y = 2x

y = x

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit cost of a uniform?

$2 per uniform

$5 per uniform

$10 per uniform

$20 per uniform

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?