
Proportional Relationship Study Guide

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Easy
+9
Standards-aligned
Rebecca Rosten
Used 1+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The cost of a tent rental is $160 for 5 days. At this rate, how much does it cost to rent the tent for one day?
$25
$30
$32
$35
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sandra bought 3 pounds of nuts for $10.35. What is the unit price per pound?
$3.45
$4.65
$6.65
$7.35
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following shows the least expensive unit price?
3 oranges for $1.02
4 oranges for $1.52
5 oranges for $1.75
6 oranges for $2.46
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which equation shows the relationship between the side length and the perimeter of a regular pentagon?
P = s + 5
P = 5s
P = 1/5 s
P = 5s + 5
Tags
CCSS.HSA.CED.A.2
CCSS.HSG.GMD.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant rate of change of the table below?
9 meters per minute
6 meters per minute
3 meters per minute
12 meters per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which equation shows the relationship between the number of uniforms, x, and the cost, y?
y = 20x
y = 10x
y = 2x
y = x
Tags
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.EE.C.9
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit cost of a uniform?
$2 per uniform
$5 per uniform
$10 per uniform
$20 per uniform
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
TEKS 8.4B

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Comparing Proportional Relationships (P.3)

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Spread and Shape of a Distribution

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
1.7 Proportional Relationships

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Identify Functions

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Bar Graph Data

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Solving Linear Word Problems with Tables and Graphs

Quiz
•
8th Grade
18 questions
Linear Equation from Table or Graph

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
90s cartoons

Quiz
•
8th Grade
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade