Unit 2 Review

Unit 2 Review

5th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

5th - 8th Grade

10 Qs

Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

5th Grade - University

10 Qs

Introduction to Unit Rates Quiz

Introduction to Unit Rates Quiz

5th Grade

10 Qs

Lesson 4 Test Review (Ratios)

Lesson 4 Test Review (Ratios)

5th - 7th Grade

15 Qs

Dividing Decimals - Word Problems

Dividing Decimals - Word Problems

5th Grade

12 Qs

Introduction to Ratio DIN

Introduction to Ratio DIN

5th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

multiply with decimals

multiply with decimals

5th Grade

12 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Engie Holcomb

Used 6+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 8 pts

Express the missing divisor using a multiple of 10.

5.2 ÷ _____ = 0.052

10

100

1,000

0.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 8 pts

Express the missing divisor using a multiple of 10.

7,650 ÷ _____ = 7.65

10

100

1,000

0.1

3.

DRAG AND DROP QUESTION

3 mins • 10 pts

Estimate the quotient by rounding to the tens place

418 ÷ 73 ≈ (a)  

5
7
8
6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 8 pts

Estimate the quotient by rounding to the hundreds place

1,225 ÷ 588 ≈ _____

1

2

3

4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 8 pts

Chocolate sprinkles cost one-tenth as much as per pound as sugar. If sugar costs $0.80 per pound, what is the cost per pound of chocolate sprinkles?

$0.08

$0.10

$0.80

$1.00

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 10 pts

What is the baker’s cost for 100 pounds of chocolate sprinkles if they cost $0.08 per pound?

7.

DRAG AND DROP QUESTION

3 mins • 10 pts

Each pound of sugar cost $0.80. If a baker buys 20 pounds of sugar, how much will he spend on sugar?

(a)  

$16.00

$18.00

$20.00

$22.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?