Perkalian Bilangan Desimal untuk Kelas 5
Quiz
•
World Languages
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Abdus Sakur
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jika kamu membeli 2,5 kg apel dengan harga Rp15.000 per kg, berapa total harga apel yang kamu beli?
Rp30.000
Rp25.000
Rp40.000
Rp37.500
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sebuah tanah memiliki panjang 10,5 m dan lebar 4,2 m. Berapa luas tanah tersebut?
36,3 m²
44,1 m²
50,5 m²
42,0 m²
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Nita ingin membuat kue yang membutuhkan 0,75 kg gula. Jika dia ingin membuat 3 kali lipat resep, berapa banyak gula yang dibutuhkan?
3 kg
1,5 kg
2,25 kg
0,5 kg
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jika kamu berangkat dari rumah pada pukul 09:15 dan perjalananmu memakan waktu 1,5 jam, pukul berapa kamu sampai di tujuan?
11:00
10:45
10:30
10:15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Seorang atlet berlari sejauh 2,5 km setiap hari. Berapa jarak yang dia tempuh dalam 7 hari?
20 km
17,5 km
10 km
15 km
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sebuah buku harganya Rp45.000. Jika kamu membeli 3 buku, berapa total harga yang harus dibayar?
Rp150.000
Rp120.000
Rp90.000
Rp135.000
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jika kamu membeli 1,2 liter susu seharga Rp20.000 per liter, berapa total biaya susu tersebut?
Rp30.000
Rp20.000
Rp24.000
Rp18.000
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
REMIDI PAS BAHASA INDONESIA part II
Quiz
•
10th Grade
20 questions
Bilangan dan Kata Sifat
Quiz
•
11th Grade
15 questions
PH 2 ANEKDOT
Quiz
•
10th Grade
20 questions
Kuis Ejaan Bahasa Indonesia
Quiz
•
University
18 questions
CAT1, VIT Chennai
Quiz
•
University
18 questions
LNM Chapter 7 Vocab L2E
Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
LANGUAGE QUIZZEIS (FORM 3)
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Describing Things
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for World Languages
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
20 questions
Telling Time in Spanish
Quiz
•
3rd - 10th Grade
21 questions
Dia de Accion de Gracias
Quiz
•
3rd - 5th Grade
14 questions
La Familia de Coco
Quiz
•
4th - 7th Grade
16 questions
Spanish regular present verbs
Quiz
•
5th - 8th Grade
16 questions
Partes del cuerpo
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Present tense tener conjugation
Quiz
•
5th - 12th Grade
28 questions
El Ratón Pablito
Quiz
•
3rd - 8th Grade
