Proportional Relationships Study Questions

Proportional Relationships Study Questions

7th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Review #2

Proportion Review #2

7th Grade

21 Qs

T1T1 Study Guide

T1T1 Study Guide

7th Grade

24 Qs

Unit 2: Proportional and Non-proportional Relationships Review

Unit 2: Proportional and Non-proportional Relationships Review

6th - 7th Grade

25 Qs

3/21 Proportional Relationships Practice

3/21 Proportional Relationships Practice

8th Grade

22 Qs

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Proportional vs. NonProportional Relationships

Proportional vs. NonProportional Relationships

8th Grade

22 Qs

Lesson 11 Proportional Relationships

Lesson 11 Proportional Relationships

3rd - 12th Grade

22 Qs

7th MCA Review 4 & Proportional Relationships

7th MCA Review 4 & Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Proportional Relationships Study Questions

Proportional Relationships Study Questions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Haley Neuland

Used 2+ times

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It takes 5 gallons of gas to travel 150 miles. How many miles can you travel on one gallon of gas?

15

3

30

25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which equation does NOT represent a proportional relationship

y=-2x

y=0.5x

y=3x

y=7x+4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the constant of proportionality in the equation y=14x

y

x

14

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In order to be proportional a graph must...

Pass through the origin

Be linear

Have a constant of proportionality

All of the above

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What equation represents the relationship in the table?

y=1/3x

k=3

y=3x

k=1/3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you find the k-value?

x/y

y=kx

xy

y/x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 pounds of apples cost $3.60, how much does one pound of apples cost?

$1.00 per pound

$1.20 per pound

$3.60 per pound

$1.10 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?