11/7 Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Maria Reyes
Used 12+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 4 cups of flour and 6 cups of sugar. Another recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar. Are these ratios equivalent? Show your work.
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150 miles in 3 hours. A second car travels 180 miles in 4 hours. What is the ratio of miles traveled to hours for each car? Which car has a higher ratio of miles per hour?
First Car
Second Car
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a school, the ratio of boys to girls is 7:8. If there are 56 boys in the school, how many girls are there?
5.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sarah buys 3 pens for $2. What is the unit rate (cost per pen)?
Round up in cents... THINK of money
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jack runs 5 miles in 30 minutes. Mike runs 8 miles in 1 hour. Who runs at a faster rate?
Jack
Mike
Tags
TEKS.MATH.6.4H
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
7 questions
7th Grade Equations Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportion Word Problems
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Volume of Common Solid Figures Reviewer
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Revision
Quiz
•
6th Grade
11 questions
GCSE Maths Geometry F/Assessment 10 - Polygons
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Mathematic Revision
Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
M1 Mid Module Test Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
