11/7 Rates

11/7 Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

EASY ROUND

EASY ROUND

5th - 8th Grade

10 Qs

Day 1 Pre-Assessment

Day 1 Pre-Assessment

4th - 6th Grade

15 Qs

Chapter 6 Review (6th Grade - Units of Measure)

Chapter 6 Review (6th Grade - Units of Measure)

6th Grade

12 Qs

Fun Math

Fun Math

5th - 6th Grade

14 Qs

1.2 - 1.6 Quiz

1.2 - 1.6 Quiz

6th Grade

10 Qs

Surface Area and Volume

Surface Area and Volume

6th Grade

13 Qs

Q2-Quiz No. 1- RATIO and PROPORTION

Q2-Quiz No. 1- RATIO and PROPORTION

6th Grade

10 Qs

11/7 Rates

11/7 Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Maria Reyes

Used 12+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 4 cups of flour and 6 cups of sugar. Another recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar. Are these ratios equivalent? Show your work.

True

False

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles in 3 hours. A second car travels 180 miles in 4 hours. What is the ratio of miles traveled to hours for each car? Which car has a higher ratio of miles per hour?

First Car

Second Car

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a school, the ratio of boys to girls is 7:8. If there are 56 boys in the school, how many girls are there?

72
48
56
64

5.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah buys 3 pens for $2. What is the unit rate (cost per pen)?
Round up in cents... THINK of money

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jack runs 5 miles in 30 minutes. Mike runs 8 miles in 1 hour. Who runs at a faster rate?

Jack

Mike

Tags

TEKS.MATH.6.4H

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?