Ratios, Rates, Unit Rates, Constant of Proportionality

Ratios, Rates, Unit Rates, Constant of Proportionality

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Milestone Packet 1

Milestone Packet 1

9th Grade

20 Qs

Quiz 8

Quiz 8

9th - 12th Grade

20 Qs

Program Linear

Program Linear

10th Grade

20 Qs

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

8th - 9th Grade

20 Qs

Conversion Metric to Metric

Conversion Metric to Metric

7th Grade - University

20 Qs

logarithms & index

logarithms & index

10th - 12th Grade

20 Qs

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

12th Grade

20 Qs

HELLO TRANS GEO

HELLO TRANS GEO

11th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, Constant of Proportionality

Ratios, Rates, Unit Rates, Constant of Proportionality

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.1

+7

Standards-aligned

Created by

Erica Faahs

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$6.30

$63.00

$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65

$1.00

$6.99

$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

22 miles per hour

Ratio

Unit Rate

Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

0.125 pounds per $1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

19 cars per day

95 cars per day

15 cars per day

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate

62 mph

60 mph

61 mph

63 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?