Unit 5 Review: Rational Numbers

Unit 5 Review: Rational Numbers

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

TSA 7th Math - STAAR Review - Rational Numbers (cont.)

TSA 7th Math - STAAR Review - Rational Numbers (cont.)

7th Grade

9 Qs

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

7th Grade

11 Qs

Multiplication Measurement

Multiplication Measurement

3rd Grade - University

9 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th - 10th Grade

15 Qs

Fraction Multiply and Divide Word Problems

Fraction Multiply and Divide Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Dividing Fractions Word Problems

Dividing Fractions Word Problems

6th - 8th Grade

15 Qs

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit 5 Review: Rational Numbers

Unit 5 Review: Rational Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

7.3.A, 7.2, 7.3.B

Standards-aligned

Created by

Cindy Armstrong

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 10 pts

Media Image

Hint: Simplify!

Rational Numbers

Integers

Whole Numbers

Natural Numbers

Tags

7.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 10 pts

Ariel needed 14.75 cups of sugar to make cookies for her whole school. She has 3.75 cups from one bag and 8.75 from another bag. How many more cups of sugar does Ariel need in order to make all the cookies?

Tags

7.3.A

7.3.B

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 10 pts

Mrs. Vance is purchasing 2.5 pounds of ham that costs $2.60 per pound. How much change should Mrs. Vance receive if she gives the cashier $20.00?

Tags

7.3.A

7.3.B

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 10 pts

Delani, Derek, and David gather and sell pecans for their mother. Delani gathers 2.5 pounds of pecans, Derek collects 3.25 pounds, and David harvests 4 pounds. If they place all the pecans in one basket and each sells the same amount, how many pounds would each person sell?

Round your answer to the hundredths place.

Tags

7.3.A

7.3.B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 10 pts

Which graphic organizer correctly groups the following numbers? 

3.4             -2                3              -1.2 

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

7.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 10 pts

STUCO has 25 members. They pay for their t-shirts that cost $12.30. The 15  7th grade members paid during their meeting on Monday. The remaining STUCO members paid on Tuesday. How much money did Mrs. Gibson collect on Tuesday?

Tags

7.3.A

7.3.B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Rebecca needs 10½ yards of fabric to make a quilt. She has one piece of fabric that is 2½ yards and another piece of fabric that is 4¼ yards. How many more yards of fabric does Rebecca need to make the quilt? 


4¼ yd

3¼ yd

3¾ yd

6¾ yd

Tags

7.3.A

7.3.B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?