Thanksgiving Has Problems ?!
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+13
Standards-aligned
Tracey Townsend
Used 2+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ms. Love is making pumpkin bread. The recipe calls for 0 .5 cups of sugar for every 1.75 cups of flour. If Ms. Love uses 2 cups of sugar, how much flour will she need?
2 cups
7 cups
9 cups
5 cups
Tags
CCSS.7.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mrs. Brennan has decided to provide an ice cream treat to everyone in 6th grade before Thanksgiving break. One box contains 48 bars. There are 338 students in 6th grade. How many boxes of ice cream bars does she need to purchase in order to make sure every student gets one?
7 boxes
8 boxes
6 boxes
10 boxes
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 2 pts
Thanksgiving dinner is expensive! Mrs. Wolfer purchased the following items: A 26 pound turkey for $1.49 per pound. Two bags of potatoes for $5.75 each. 6 pounds of stuffing for $2.47 per pound. 8 cans of pumpkin for $1.50 each. How much money did she spend on food
$77.06
$48.46
$71.31
$86.56
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You have family traveling from out of town to come to your house for Thanksgiving. If they travel 342 miles and arrive to your house in 6 hours, how fast were they traveling? (assume it was a constant speed)
45 mph
57 mph
0.18 mph
65 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Owen ate a lot for Thanksgiving dinner, so he decided to go on a long run. He ran 6 miles in 57 minutes at a constant speed. How long did it take him to run one mile
57 minutes
5.7 miles
9.5 minutes
9.5 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ms. Mullee decided to take icecream to her family Thanksgiving dinner to go with all the pie! The icecream was on sale 3 for 7.50. How much money did Ms. Mullee spend on 4 containers of icecream?
$10
$12
$12.50
$11.50
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The first Thanksgiving football game took place in 1876. It wasn't until 44 years later that the NFL hosted their first Thanksgiving football game. In what year did the NFL host their first football game?
1924
1910
1820
1920
Tags
CCSS.4.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Grade 5 & 6 Math Quiz Bee
Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
3RD QUARTER MATH 6 SUMMATIVE TEST N0.3
Quiz
•
6th Grade
20 questions
2- D SHAPES
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Maths test
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
BIMDAS year 6 quiz
Quiz
•
6th Grade
20 questions
speed
Quiz
•
6th Grade
20 questions
MATH_GL PRACTICE_WEEK 7
Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Fraser's Facemerge LGT Quiz
Quiz
•
6th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
4 questions
Activity set 10/24
Lesson
•
6th - 8th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
30 questions
October: Math Fluency: Multiply and Divide
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
33 questions
Understand Integers and Their Relationships
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate and Unit Price
Quiz
•
6th Grade
