Real World Problems
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the total savings over a period of time?
Back
Total Savings = Amount Saved per Period × Number of Periods.
Tags
CCSS.6.EE.B.6
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Chris saves $8 every 2 weeks, how much does he save per week?
Back
He saves $4 per week.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine the total number of weeks needed to save a specific amount?
Back
Divide the total amount needed by the amount saved per week.
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the rate of work if Devon does 3 math problems every 2 minutes?
Back
The rate of work is 1.5 math problems per minute.
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many math problems can be solved in 1 hour if the rate is 1.5 problems per minute?
Back
90 math problems.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per bag of Takis if 3 bags cost $5?
Back
The cost per bag is $5 / 3 = $1.67.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the maximum number of items you can buy with a fixed budget?
Back
Divide the total budget by the cost per item.
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
14 questions
Economics and Business pages 1-2
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Contestability in History
Flashcard
•
8th Grade
9 questions
Body Parts and Adjectives for Description
Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
تمييز العدد 1
Flashcard
•
8th Grade
12 questions
Fun Brain Riddles and Teasers Flashcard
Flashcard
•
8th Grade
9 questions
Evolution and Genetic Variation
Flashcard
•
8th Grade
13 questions
Geography Review 6th 2025
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade