Operations for Solving Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
1st - 5th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Jennifer Mijangos
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What operation will solve this problem?
Mr.Z bought 6 cans of Dr. Pepper for $10.74. How much did each can of Dr. Pepper cost?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
TEKS.MATH.5.3E
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What operation will solve this problem?
Madison buys 4 cans of Fanta that cost $1.99 each. How much does Madison spend on Fanta?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
TEKS.MATH.7.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What operation will solve this problem?
Mr.Rivera has 5 oranges, which is 2 more than Mr.Squirrel has. How many oranges does Mr.Squirrel have?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
TEKS.MATH.1.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What operation will solve this problem?
Roel has 13 jolly ranchers, and Madison has 8 more than Roel. How many Jolly Ranchers does Madison have?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
TEKS.MATH.1.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What operation will solve this problem?
Mr. Rivera bought 23 boxes of fruit snacks that cost $2.99 each. How much did Mr. Rivera spend on fruit snacks?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
TEKS.MATH.3.4A
TEKS.MATH.3.5B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What operation will solve this problem?
Mr. Squirrel bought 500 pencils for $65. How much did each pencil cost?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
TEKS.MATH.3.4A
TEKS.MATH.3.5B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What operation will solve this problem?
Ms.Gonzalez has 923 beads, which is 155 more than Mrs. Alpha Rizz Mijangos has. How many beads does Mrs. Alpha Rizz Mijangos have?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
TEKS.MATH.3.4A
TEKS.MATH.3.5B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Multiplying and Dividing by Powers of 10
Quiz
•
5th Grade
20 questions
LCM and HCF
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
FRACTION DAY 1 GROUP 2 & 3 - 2F
Quiz
•
2nd Grade
20 questions
(5.13) Math - 12-hour & 24-Hour Time
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
MATH 2 CONCEPT OF DIVISION
Quiz
•
2nd Grade
20 questions
DIVISION WORD QUESTIONS
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Combining Sets
Quiz
•
1st Grade
20 questions
Math Quiz
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
6 questions
FOREST Self-Discipline
Lesson
•
1st - 5th Grade
7 questions
Veteran's Day
Interactive video
•
3rd Grade
20 questions
Weekly Prefix check #2
Quiz
•
4th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Area
Quiz
•
3rd Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Distributive Property of Multiplication
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
5 questions
4.2G Relate Fractions to Decimals
Interactive video
•
4th Grade
20 questions
Multiplication and Division Fact Families
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Division Division Division
Quiz
•
5th Grade
