Operations for Solving Word Problems

Operations for Solving Word Problems

1st - 5th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MATH 1 - 3rd Final Assessment

MATH 1 - 3rd Final Assessment

1st Grade

20 Qs

Multiplication

Multiplication

3rd Grade

20 Qs

Solving  Routine and Non routine Problems Involving Peri

Solving Routine and Non routine Problems Involving Peri

4th - 5th Grade

20 Qs

Math Assessment  Fractions 6-5-21

Math Assessment Fractions 6-5-21

1st Grade

20 Qs

GRADE3 ASSESSMENT MONEY

GRADE3 ASSESSMENT MONEY

3rd Grade

20 Qs

MATH QUIZ BEE

MATH QUIZ BEE

2nd Grade

20 Qs

Grade 3 Beginning-of-Year Test

Grade 3 Beginning-of-Year Test

3rd Grade

20 Qs

Operations for Solving Word Problems

Operations for Solving Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

1st - 5th Grade

Medium

TEKS
MATH.3.4K, MATH.2.4C, MATH.3.4A

+4

Standards-aligned

Created by

Jennifer Mijangos

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What operation will solve this problem?

Mr.Z bought 6 cans of Dr. Pepper for $10.74. How much did each can of Dr. Pepper cost?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

TEKS.MATH.5.3E

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What operation will solve this problem?

Madison buys 4 cans of Fanta that cost $1.99 each. How much does Madison spend on Fanta?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

TEKS.MATH.7.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What operation will solve this problem?

Mr.Rivera has 5 oranges, which is 2 more than Mr.Squirrel has. How many oranges does Mr.Squirrel have?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

TEKS.MATH.1.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What operation will solve this problem?

Roel has 13 jolly ranchers, and Madison has 8 more than Roel. How many Jolly Ranchers does Madison have?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

TEKS.MATH.1.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What operation will solve this problem?

Mr. Rivera bought 23 boxes of fruit snacks that cost $2.99 each. How much did Mr. Rivera spend on fruit snacks?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

TEKS.MATH.3.4A

TEKS.MATH.3.5B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What operation will solve this problem?

Mr. Squirrel bought 500 pencils for $65. How much did each pencil cost?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

TEKS.MATH.3.4A

TEKS.MATH.3.5B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What operation will solve this problem?

Ms.Gonzalez has 923 beads, which is 155 more than Mrs. Alpha Rizz Mijangos has. How many beads does Mrs. Alpha Rizz Mijangos have?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

TEKS.MATH.3.4A

TEKS.MATH.3.5B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?