Matho: Rate and Unit Rate

Matho: Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

7th - 8th Grade

20 Qs

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Ratio, Rate or Unit Rate

Ratio, Rate or Unit Rate

7th Grade - University

15 Qs

Slope, Unit Rate, Distributive Property

Slope, Unit Rate, Distributive Property

7th Grade

15 Qs

Unit rate

Unit rate

7th - 8th Grade

20 Qs

Matho: Rate and Unit Rate

Matho: Rate and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Logan Parker

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Heart rate is measured in beats per minute (bpm).

What is the rate of change?

100 bpm

75 bpm

2 minutes 150 heart beats.

20 bpm

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Marty read that the average length of a certain whale is 110 feet. About how many meters long is the whale? (1 foot is about 0.3 meters.)

367

330

37

33

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Marie has a recipe that calls for 2¼ cups of flour for 3 dozen cookies. How much flour would she need to make 60 cookies?

4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A plane trip from Niagara Falls to Grove Hills is a distance of 360 miles and takes 3 hours. At this rate, how many miles will the plane travel in 11 hours

840

1320

1680

2520

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Leo orders 6 bags of gravel for $252. How much is 8 bags of gravel?

$336

$378

$420

$504

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Brittney bought 13 peaches for $8.84. How much was each peach?
.68 cent
.71 cent
.65 cent
.74 cent

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:


A 20-lb bag for $23.44

An 8-lb bag for $9.88

A 40-lb bag for $49.00


Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?

The 8-lb bag

The 20-lb bag

The 40-lb bag

I have a cat

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?