Search Header Logo

Unit Rates

Authored by Robert Ward

Mathematics

9th - 12th Grade

CCSS covered

Used 2+ times

Unit Rates
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate

2 pounds of steak cos⁡t $4.48.What is the price per pound?2\ pounds\ of\ steak\ \cos t\ \$4.48.What\ is\ the\ price\ per\ pound?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

9−pack of DVDs cos⁡ts $35.91. What is the unit price?9-pack\ of\ DVDs\ \cos ts\ \$35.91.\ What\ is\ the\ unit\ price?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

3−pack of woven baskets cos⁡ts $13.77. What is the unit price?3-pack\ of\ woven\ baskets\ \cos ts\ \$13.77.\ What\ is\ the\ unit\ price?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

2−pack of bracelets cos⁡ts $0.88. What is the unit price?2-pack\ of\ bracelets\ \cos ts\ \$0.88.\ What\ is\ the\ unit\ price?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy?Which\ is\ the\ better\ buy?

4-pack of calculators for $2.96

7-pack of calculators for $5.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

23 dollars for 8 books.What is the unit price?23\ dollars\ for\ 8\ books.What\ is\ the\ unit\ price?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

14 chocolate bars cos⁡t 13.00 dollars. What is the unit price?14\ chocolate\ bars\ \cos t\ 13.00\ dollars.\ What\ is\ the\ unit\ price?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?