Bahasa Inggris Bab 3

Bahasa Inggris Bab 3

5th - 9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

How much is it?

How much is it?

5th Grade

10 Qs

Quiz B. Inggris kelas 6 tentang shoping

Quiz B. Inggris kelas 6 tentang shoping

6th Grade

10 Qs

How much the price

How much the price

5th Grade

20 Qs

PH Bahasa Inggris Unit 3

PH Bahasa Inggris Unit 3

5th Grade

20 Qs

SOAL BAHASA INGGRIS KELAS 5 SD/MI

SOAL BAHASA INGGRIS KELAS 5 SD/MI

5th Grade

20 Qs

Telling Price

Telling Price

5th Grade

10 Qs

Price

Price

5th Grade

10 Qs

BAHASA INGGRIS EVALUATION 1 (Price)

BAHASA INGGRIS EVALUATION 1 (Price)

5th Grade

15 Qs

Bahasa Inggris Bab 3

Bahasa Inggris Bab 3

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th - 9th Grade

Easy

Created by

Rezika Maulida

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Look at the picture bellow!

A bowl of bakso is . . .

ten rupiahs
one hundred rupiahs
one thousand rupiahs
ten thousand rupiahs

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Made : ......

Seller : A glass of orange juice is 5,500 rupiahs

How many is a glass of orange juice?
How much is a glass of orange juice?
What many is a glass of orange juice?
What much is a glass of orange juice?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Look at the picture below!

A plate of fried rice is . . . rupiahs

fifteen thousand and five hundred
fifty thousand and five hundred
fifteen hundred and five thousand
fifty hundred and five thousand

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Look at the picture below!

It is . . . rupiahs

six thousand five hundred
six thousand fifty hundred
six hundred five thousand
six hundred fifty thousand

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Look at the picture below!

It is . . . rupiahs

one hundred two five thousand
one hundred twenty five thousand
one thousand two five hundred
one thousand twenty five hundred

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Look at the picture below!

Which foods are the most expensive?

Noodles
Bread
Ice tea
Bakso

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Apa arti dari 'how much it is' dalam bahasa Indonesia?

Berapa harganya

Dimana letaknya

Siapa yang memiliki

Kapan waktu itu

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?