REVISÃO 5º ANO DE DECIMAIS

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Maria Ribeiro
Used 2+ times
FREE Resource
28 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Qual é o resultado de 4,5 X 3?
13,5
12,5
14,5
13,0
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
O preço de uma unidade de caderno é R$ 12,75. Qual é o valor de 3 cadernos?
37,25
38,25
36,75
40,00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Multiplicando 0,8 por 6, temos:
5,8
4,8
4,0
4,8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Qual é o valor de 2,1 X 5?
10,0
10,5
10,3
9,5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Um produto custa 3,2 reais por quilo. Quanto custam 7 quilos?
21,4
22,4
23,4
22,0
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Qual é o resultado de 7,5 ÷ 3?
2,25
2,5
3,0
2,75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Divida 9,8 por 2:
4,9
5,0
5,4
4,8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
25 questions
5.NBT.b3, 5.NBT.4

Quiz
•
5th Grade
25 questions
Atividade avaliativa de matematica

Quiz
•
4th - 5th Grade
28 questions
Diversos

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Simulado 1 - SAEB - Matemática 5° ano

Quiz
•
1st Grade - University
25 questions
Latihan Soal Pecahan II

Quiz
•
5th Grade
23 questions
Operaciones con decimales

Quiz
•
4th - 9th Grade
24 questions
Decimal Operations

Quiz
•
5th - 7th Grade
25 questions
Multiply and Divide Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade