Grocery Store Math Challenge

Grocery Store Math Challenge

1st Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proporcionalidad directa 1° año

Proporcionalidad directa 1° año

1st - 2nd Grade

13 Qs

Comparando: ¿Cuál es diferente?

Comparando: ¿Cuál es diferente?

1st - 2nd Grade

10 Qs

FAMILIA DEL 50

FAMILIA DEL 50

1st Grade

10 Qs

FRACCIONES

FRACCIONES

1st - 3rd Grade

10 Qs

sprawdzian z matematyki

sprawdzian z matematyki

1st Grade

10 Qs

PRUEBA PRIMERO PRIMARIA

PRUEBA PRIMERO PRIMARIA

1st Grade

20 Qs

Młodzi historycy z matematyki wspólnie dla Niepodległej

Młodzi historycy z matematyki wspólnie dla Niepodległej

1st - 6th Grade

10 Qs

Primer Caso de Factoreo 9no

Primer Caso de Factoreo 9no

1st Grade

10 Qs

Grocery Store Math Challenge

Grocery Store Math Challenge

Assessment

Quiz

Mathematics

1st Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
1.NBT.B.3, 2.OA.A.1, 4.MD.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Cynthia Crooks

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If an apple costs $2 and a banana costs $3, how much do they cost together?

$4

$5

$6

Tags

CCSS.1.NBT.C.4

CCSS.2.NBT.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy a toy for $7 and pay with a $10 bill. How much change do you get back?

$2

$3

$4

Tags

CCSS.2.OA.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which costs more: a $4 sandwich or a $5 salad?

Sandwich

Salad

Tags

CCSS.1.NBT.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which costs less: a $6 book or a $3 pen?

Book

Pen

Tags

CCSS.1.NBT.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a chocolate bar costs $2 and a pack of gum costs $1, how much do they cost together?

$2

$3

$4

Tags

CCSS.1.NBT.C.4

CCSS.2.NBT.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$4

$5

$6

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which costs more: a $7 pizza or a $6 burger?

Pizza

Burger

Tags

CCSS.1.NBT.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?