Omnivore's Dilemma Practice Test

Omnivore's Dilemma Practice Test

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

NonFiction/Short Story Test

NonFiction/Short Story Test

8th Grade

19 Qs

Science Final

Science Final

6th - 8th Grade

18 Qs

Chapter 2 Summative

Chapter 2 Summative

6th Grade - University

20 Qs

READING CHECK || "Roles of State and Federal Governments"

READING CHECK || "Roles of State and Federal Governments"

6th - 8th Grade

10 Qs

Wildfire Quiz Ch. 1 - 7

Wildfire Quiz Ch. 1 - 7

6th - 8th Grade

18 Qs

Mesopotamia Unit REVIEW

Mesopotamia Unit REVIEW

6th Grade - University

19 Qs

Speed Eating - Graded Assignment

Speed Eating - Graded Assignment

6th Grade - University

20 Qs

Chap 3.3 Ex 3-7 Practice Quiz

Chap 3.3 Ex 3-7 Practice Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

Omnivore's Dilemma Practice Test

Omnivore's Dilemma Practice Test

Assessment

Quiz

others

8th Grade

Hard

Created by

Caroline Lesousky

Used 4+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following sentences does not capture the author's main claim in the article, Is Eating Healthy Really More Expensive?

I watch people walk up and down an aisle just grabbing items from the shelf, and I think . . . those bad eating patterns are also expensive, just in different ways.
Eating and drinking food that is loaded with sugar and artificial sweeteners will cause you to eat more.
When you eat food that is nourishing (healthy), you eat less because you are giving your body the nutrients it requires and you are satisfied with smaller portions.
Eating these food items adds excess weight.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following sentences captures the author's OVERALL main claim in the article, Is Eating Healthy Really More Expensive? (Watch out for supporting points!)

I watch people walk up and down an aisle just grabbing items from the shelf, and I think . . . those bad eating patterns are also expensive, just in different ways.
Eating and drinking food that is loaded with sugar and artificial sweeteners will cause you to eat more.
When you eat food that is nourishing (healthy), you eat less because you are giving your body the nutrients it requires and you are satisfied with smaller portions.
Eating these food items adds excess weight.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is NOT a supporting point given in the article?
Food with sugar and other artificial sweeteners actually costs more money at the grocery store than fresh foods.
People who eat processed or sugary foods are at risk of weight gain.
Although the food may be cheaper, eating processed foods causes health problems, which can result in medical costs.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What was the purpose of the information provided in No Free Lunch?
to convince people to spend more money on healthcare that is better quality
to convince people to spend less money on food by moving to a new country
to convince people to spend more money on food that is better quality
to convince people to spend less money on food by seeing their doctor more often

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the most likely reason this presentation was created?
This is a commercial video that is trying to sell a food product.
This is a commercial video trying to get people to use a certain healthcare plan.
This is a video that is trying to inform people about the connection between cost and quality food.
This is a video intended to make people vote differently in the next election to secure quality food

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is an advantage of presenting this topic through a video?

It’s convincing because watching someone speak in a personal style makes us trust the information.
We can go back and review the statistics about food spending easily if we miss something.
Watching a video is active, and someone watching has many ways to engage with the material presented.
It is easy to annotate or use other active reading strategies while interacting with a video or interview.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is one way the information in the video conflicts with (disagrees with) the information presented in the article “Is Eating Healthy Really More Expensive?”?
The video says it’s possible to get healthy food inexpensively, but the article says we need to spend more money to get better quality food.
The article says it’s possible to get healthy food inexpensively, but the video says we need to spend more money to get better quality food.
The article says health food tastes just as good, but the video says junk food is tastier.
The video says we should spend less on food, but the article says we should spend more on food to be healthy.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?