Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Jayme Todd
Used 9+ times
FREE Resource
45 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
20 miles/gallon
30 miles/gallon
10 miles/gallon
40 miles/gallon
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Both A and C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, how many cups of flour are needed for 9 cups of sugar?
4 cups
6 cups
8 cups
10 cups
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A map scale shows that 1 inch equals 100 miles. How many miles does 3.5 inches on the map represent?
250 miles
300 miles
350 miles
400 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 bags of chips cost $12, what is the unit rate per bag?
$1.00
$1.50
$2.00
$2.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2
4
6
8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a scale drawing, if the scale is 1 inch = 5 feet, what is the actual length of a wall that is drawn as 3 inches long?
8 feet
10 feet
15 feet
20 feet
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
40 questions
Measuring Proportion

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
Proportions Test

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
Creating Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
Determining Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
50 questions
Calculate Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
44 questions
Rates, Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
6th - 9th Grade
40 questions
Proportions and Proportion

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade