Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

45 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th Grade

50 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rates

Ratios, Rates, & Unit Rates

6th Grade

40 Qs

Chapter 7 Test - Part 2 (6th Grade)

Chapter 7 Test - Part 2 (6th Grade)

6th Grade

40 Qs

Rates and Unit Rates Overview (Quest)

Rates and Unit Rates Overview (Quest)

6th Grade

45 Qs

Unit Rates & Conversions

Unit Rates & Conversions

6th Grade

41 Qs

Ratio/Rates Review

Ratio/Rates Review

6th Grade

40 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

40 Qs

Unit 1 Test Review (6th Math)

Unit 1 Test Review (6th Math)

5th - 6th Grade

40 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 7.RP.A.1, 6.RP.A.2

+6

Standards-aligned

Created by

Jayme Todd

Used 9+ times

FREE Resource

45 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?

20 miles/gallon

30 miles/gallon

10 miles/gallon

40 miles/gallon

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Both A and C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, how many cups of flour are needed for 9 cups of sugar?

4 cups

6 cups

8 cups

10 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map scale shows that 1 inch equals 100 miles. How many miles does 3.5 inches on the map represent?

250 miles

300 miles

350 miles

400 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 8 bags of chips cost $12, what is the unit rate per bag?

$1.00

$1.50

$2.00

$2.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2

4

6

8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a scale drawing, if the scale is 1 inch = 5 feet, what is the actual length of a wall that is drawn as 3 inches long?

8 feet

10 feet

15 feet

20 feet

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?