Week 15~Thursday

Week 15~Thursday

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality (k) in the equation where a jet travels 470 miles in 5 hours?

Back

k = 94 mph

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What value of k makes the expression -10.5x + 7.77 + 4.1 equivalent to -10.5x + k?

Back

k = 11.87

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of a product?

Back

Divide the total cost by the number of items. For example, for 5 cans at $2.90, the unit rate is $2.90 / 5 = $0.58 per can.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better buy: 5 cans for $2.90 or 10 cans for $5.10?

Back

Sam's Club has the better buy because they sell green beans for $0.51 per can.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much flour did Jan use for her cupcakes if she used 2 ¾ cups on three days and 1 1/8 cups on one day?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

A possible solution is h = -5.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per one unit.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?