Unit Rate Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned
Kip Johnson
Used 7+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour? Use a calculator if necessary.
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
$1.45
$4.00
$7.25
$2.45
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
2 acre/hr.
1/2 acre/hr.
9/24 acre/hr.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Identify the unit rate. Use a calculator if you need to.
$2 per pound
$3 per pound
$1.50 per pound
$0.67 per pound
none (not proportional)
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate from the table.
3
4
5
6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
General knowledge in Maths
Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Number & Algebra Quiz
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Aritmatika Sosial Kelas VII
Quiz
•
7th Grade
10 questions
2NT 5.4 Speed and Average Speed Quiz
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
การออมและการลงทุน
Quiz
•
7th - 12th Grade
17 questions
Unit 7 Cutting Edge Pre-Intermediate
Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
PISA Familiarization Test
Quiz
•
7th - 10th Grade
14 questions
Latihan Bilangan Bulat
Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
