Unit Rate Review

Unit Rate Review

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Diskon dan bunga tunggal

Diskon dan bunga tunggal

7th Grade

10 Qs

slope

slope

6th - 8th Grade

17 Qs

Aritmatika sosial

Aritmatika sosial

7th Grade

15 Qs

Slope Practice

Slope Practice

7th - 8th Grade

10 Qs

KISI-KISI (2)

KISI-KISI (2)

7th Grade

10 Qs

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Scale Factor 2

Scale Factor 2

7th Grade

10 Qs

Tes Diagnostik Matematika

Tes Diagnostik Matematika

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+5

Standards-aligned

Created by

Kip Johnson

Used 7+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour? Use a calculator if necessary.

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

$1.45

$4.00

$7.25

$2.45

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

2  acre/hr.

1/2  acre/hr.

9/24  acre/hr.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Identify the unit rate. Use a calculator if you need to.

$2 per pound

$3 per pound

$1.50 per pound

$0.67 per pound

none (not proportional)

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate from the table.

3

4

5

6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?