Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. It shows how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Felix paid $6.00 for 12 granola bars, what is the cost per granola bar?

Back

$0.50 per granola bar.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 45 words are typed in 3 minutes, what is the unit rate in words per minute?

Back

15 Words/Minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 242 miles are traveled in 4 hours, what is the speed in miles per hour?

Back

60.5 miles/hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 days are needed for 2 jobs, what is the time per job?

Back

5 days/job.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?