Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. It shows how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Felix paid $6.00 for 12 granola bars, what is the cost per granola bar?
Back
$0.50 per granola bar.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 45 words are typed in 3 minutes, what is the unit rate in words per minute?
Back
15 Words/Minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 242 miles are traveled in 4 hours, what is the speed in miles per hour?
Back
60.5 miles/hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 10 days are needed for 2 jobs, what is the time per job?
Back
5 days/job.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade