Comparing Proportional Relationships

Comparing Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportional relationship?

Back

A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other is constant.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine if a relationship is proportional?

Back

A relationship is proportional if it has a constant unit rate or slope and passes through the origin (0,0).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

Back

$6.50 per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if a graph does not pass through (0,0)?

Back

If a graph does not pass through (0,0), it indicates that the relationship is not proportional.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 60 miles in 2 hours?

Back

30 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Samantha drives at 30 mph and Tracy drives at 60 miles every 2 hours, who drives faster?

Back

They drive the same speed per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?