Proportions - Real world problems
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 bags of Takis cost $5, what is the cost of 1 bag?
Back
The cost of 1 bag is $5 ÷ 3 = $1.67.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Angelo has $20, how many bags of Takis can he buy if each bag costs $1.67?
Back
Angelo can buy 20 ÷ 1.67 ≈ 12 bags.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of any two units in which the second unit is 1.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Nik plays 6 hours of video games every 2 days, how many hours does he play per day?
Back
Nik plays 6 ÷ 2 = 3 hours per day.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many hours does Nik play in 10 days?
Back
Nik plays 3 hours/day × 10 days = 30 hours.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit 2 Test Study Guide
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing Proportional Equations Practice
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, & Equations
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 2 Introducing Proportional Relationships
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate
Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Multiplying Integers
Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
6.RP.1 .1 - 1.2 and 1.3 Vocab
Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Quarterly 2 Review v.2
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade