Unit Rates and Ratios: Chapter 4 Quiz

Unit Rates and Ratios: Chapter 4 Quiz

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Identifying Ratios - Simple

Identifying Ratios - Simple

4th - 6th Grade

10 Qs

CFA - Ratio 6.1*

CFA - Ratio 6.1*

6th Grade

11 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

15 Qs

Intro To Ratios

Intro To Ratios

6th Grade

16 Qs

Ratios

Ratios

4th - 6th Grade

14 Qs

Ratios

Ratios

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

3.1 Understanding Ratios

3.1 Understanding Ratios

6th Grade

15 Qs

Unit Rates and Ratios: Chapter 4 Quiz

Unit Rates and Ratios: Chapter 4 Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Brian Agostini

Used 2+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What number makes the proportion true?

16

20

30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emily bought 5 bananas for $2.75. What is the unit rate?

$0.55

$1.55

$.80

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When making mac and cheese, Ms. Pienkos used 6 cups of milk for every 2 pounds of pasta. what is the ratio of cups of milk to pounds of pasta in simplest form?

6:1

4:1

3:1

2:1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bagel shop sold 8 plain bagels and 13 rye bagels. what is the ratio of the number of rye bagels to the number of plain bagels?

8:13

13:8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

If the bees pollinate the plants at a constant rate, how many acres will be pollinated by the bees in 18 beehives?

36

40

48

44

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 180 calories in 3 ounces of yogurt. How many calories are in 5 ounces of yogurt?

300

350

280

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which ratio of the cost to the number of priority mail flat rate envelopes could also be included in this table?

54:6

30:4

70:8

3:1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?