What number makes the proportion true?
Unit Rates and Ratios: Chapter 4 Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Brian Agostini
Used 2+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
16
20
30
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emily bought 5 bananas for $2.75. What is the unit rate?
$0.55
$1.55
$.80
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When making mac and cheese, Ms. Pienkos used 6 cups of milk for every 2 pounds of pasta. what is the ratio of cups of milk to pounds of pasta in simplest form?
6:1
4:1
3:1
2:1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bagel shop sold 8 plain bagels and 13 rye bagels. what is the ratio of the number of rye bagels to the number of plain bagels?
8:13
13:8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the bees pollinate the plants at a constant rate, how many acres will be pollinated by the bees in 18 beehives?
36
40
48
44
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 180 calories in 3 ounces of yogurt. How many calories are in 5 ounces of yogurt?
300
350
280
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which ratio of the cost to the number of priority mail flat rate envelopes could also be included in this table?
54:6
30:4
70:8
3:1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
CFA - Ratio 6.1*

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Big Ideas Chapter 5 Test Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rate, Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio - Simplifying

Quiz
•
6th - 10th Grade
11 questions
Basic Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Pattern & Sequence

Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade