Constant of Proportionality CFA Review

Constant of Proportionality CFA Review

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 7th: 7.2A 7.3A 7.3B Pre Assessment

Math 7th: 7.2A 7.3A 7.3B Pre Assessment

7th Grade

10 Qs

Independent and Dependent Variables

Independent and Dependent Variables

6th - 7th Grade

10 Qs

Writing Two-Step Equations

Writing Two-Step Equations

7th Grade

12 Qs

STAAR Review Inequalities

STAAR Review Inequalities

7th Grade - University

17 Qs

Constant of Proportionality 7.4C

Constant of Proportionality 7.4C

7th Grade

10 Qs

Unit Rate & Converting Between Measurements

Unit Rate & Converting Between Measurements

7th Grade

13 Qs

7th Grade Math PSSA Review (18 - 19)

7th Grade Math PSSA Review (18 - 19)

7th Grade

16 Qs

PRETEST: Rates and Unit Rates

PRETEST: Rates and Unit Rates

6th - 12th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality CFA Review

Constant of Proportionality CFA Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Danielle Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which table is proportional?

A

B

C

D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Complete the table so that there is a proportional relationship between the number of pears and their weight. What is a?

0.28

3.48

0.196

5.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Complete the table so that there is a proportional relationship between the number of pears and their weight. What is b?

6.1

1.82

0.16

0.53

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Consider the graph. What does point A represent?

When the cost is $4, there are 20 pounds.

When there are 4 pounds, the cost is $20.

As the number of pounds increase by 4, the cost in dollars decreases by 20.

As the number of pounds decrease by 4, the cost in dollars increases by 8.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Consider the graph. What does point A mean in terms of the unit rate?

The cost for 20 pounds is $4.

The cost for 5 pounds is $1.

The cost for 1 pound is $5.

The cost for 4 pounds is $25.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Consider the graph. What is the constant of proportionality?

20

4

1

5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Consider the graph. Write an equation representing the relationship between the number of pounds (p) and the total cost (c).

p=5c

c=5p

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?