數學問題練習

數學問題練習

4th Grade

47 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

二年级数学复习 18/12/2020

二年级数学复习 18/12/2020

1st - 6th Grade

50 Qs

單位4-28

單位4-28

1st - 5th Grade

45 Qs

4年级长度

4年级长度

1st - 9th Grade

50 Qs

康50102因數

康50102因數

1st - 5th Grade

43 Qs

四年级 数学评估

四年级 数学评估

4th - 5th Grade

50 Qs

Standard 4 Math | 四年级数学

Standard 4 Math | 四年级数学

4th Grade

43 Qs

二年级数学复习二 08/12/2020

二年级数学复习二 08/12/2020

1st - 6th Grade

50 Qs

2020年培华二小五年级数学比赛

2020年培华二小五年级数学比赛

1st - 5th Grade

42 Qs

數學問題練習

數學問題練習

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

陳建衡老師 陳建衡老師

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

47 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

有116個粽子,早上賣出56個,下午賣出44個,還剩下幾個?

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

佳佳有74元,小柔有90元,兩個人的錢合起來剛好可以買4張明信片,1張明信片賣幾元?

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

1張體驗券要600元,買2張,付1500元,可找回幾元?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

幼沛全家到臺東遊玩,他們買了120元的地瓜酥、70元的麻糬和200元的米餅,共花了幾元?

390元

400元

350元

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

烘焙坊做了325根蛋捲,第一天賣掉125根,第二天賣掉150根,烘焙坊裡還剩下幾根蛋捲?

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

一包池上特等米賣850元,一包池上米比一包池上特等米便宜250元,各買一包共要付幾元?

1450元

1600元

1300元

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

報名參加路跑活動的人之中,男生有648個人,女生有592個人,現在有1040個人完成報到,還有幾個人沒有報到?

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?