
G7 EASE 1 Practice 1

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Annisa Rizma Safitri
Used 1+ times
FREE Resource
38 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The price of 1 kg of mango is $10 more expensive than 1 kg of watermelon.
If the price of 1 kg watermelon is $3, what is the price of 1 kg of mango?
$7
$13
$15
$30
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
One vertex of a square is (1, 2). Each side of the square is 4 units long.
The sides of the square are parallel to the coordinate axes.
What could NOT be the coordinates of the other vertices?
(5, 2)
(-3, 2)
(1, 6)
(2, 1)
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following is the graph of x = -3 ?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A sequence has a first term of 3 and a term-to-term rule of: multiply by 3 then subtract 5.
Which term is 43?
3rd term
4th term
5th term
6th term
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
40 questions
REVIEW 1

Quiz
•
6th Grade - University
39 questions
Identifying Terms and Coefficients

Quiz
•
6th - 8th Grade
39 questions
Identify Variables Constant Terms

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
REMIDIAL 2 MATHEMATICS 7 ICP 2023/2024

Quiz
•
7th Grade
35 questions
Identifying Rational and Irrational numbers review

Quiz
•
7th - 8th Grade
42 questions
Math Trivia Fun

Quiz
•
6th - 8th Grade
33 questions
Undefined Terms

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Box & Whisker Plots

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade