What is a Ratio?
Ratios + Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate with a denominator of one.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: John can eat 15 hotdogs in 3 minutes. How many hotdogs can he eat in 1 minute?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of Doritos priced at $4.39 for 11.5 oz. What is the unit price per ounce?
Back
Unit price = $4.39 / 11.5 oz = $0.38 per oz.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of Cheetos priced at $2.24 for 9.75 oz. What is the unit price per ounce?
Back
Unit price = $2.24 / 9.75 oz = $0.23 per oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 people enter the park for $36, how much would it cost for 1 person?
Back
Cost per person = $36 / 6 = $6.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $6 for 1 person to enter the park, how much would it cost for 9 people?
Back
Cost for 9 people = 9 * $6 = $54.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio Tables and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Identifying Proportional Relationships (tables)

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value - Decimals

Quiz
•
5th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade