Ratios + Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate with a denominator of one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: John can eat 15 hotdogs in 3 minutes. How many hotdogs can he eat in 1 minute?
Back
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of Doritos priced at $4.39 for 11.5 oz. What is the unit price per ounce?
Back
Unit price = $4.39 / 11.5 oz = $0.38 per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of Cheetos priced at $2.24 for 9.75 oz. What is the unit price per ounce?
Back
Unit price = $2.24 / 9.75 oz = $0.23 per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 people enter the park for $36, how much would it cost for 1 person?
Back
Cost per person = $36 / 6 = $6.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $6 for 1 person to enter the park, how much would it cost for 9 people?
Back
Cost for 9 people = 9 * $6 = $54.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Calculate Rates and Ratios

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
4th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade