Ratios + Rates

Ratios + Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate with a denominator of one.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: John can eat 15 hotdogs in 3 minutes. How many hotdogs can he eat in 1 minute?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit price of Doritos priced at $4.39 for 11.5 oz. What is the unit price per ounce?

Back

Unit price = $4.39 / 11.5 oz = $0.38 per oz.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit price of Cheetos priced at $2.24 for 9.75 oz. What is the unit price per ounce?

Back

Unit price = $2.24 / 9.75 oz = $0.23 per oz.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 people enter the park for $36, how much would it cost for 1 person?

Back

Cost per person = $36 / 6 = $6.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $6 for 1 person to enter the park, how much would it cost for 9 people?

Back

Cost for 9 people = 9 * $6 = $54.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?