Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Converting Measures

Converting Measures

6th - 8th Grade

20 Qs

Measurement Length and Capacity

Measurement Length and Capacity

4th Grade - University

19 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

6th Grade

20 Qs

TEST: Converting Units

TEST: Converting Units

6th Grade

15 Qs

Customary Measurement Units

Customary Measurement Units

4th Grade - University

15 Qs

Converting Customary Units of Measurement

Converting Customary Units of Measurement

4th Grade - University

20 Qs

Rate: length capacity and weight conversation

Rate: length capacity and weight conversation

6th Grade

15 Qs

Measurements

Measurements

5th Grade - University

15 Qs

Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Tiffany Parker

Used 8+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a store sells 25 square feet of carpet for $125, what is the unit price?

$3125 per square foot

$130 per square foot

$6.00 per square foot

$5.00 per square foot

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Brooke is having a cookout. She bought 8 gallons of sweet tea. How many full 1-pt servings of sweet tea can she pour? (Hint: Set up a WON and do not forget to start with your UNIT rate!) NUMBER only.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many kilograms are in 2.6 grams? (Use the chart in your journal to help you MOVE that DECIMAL!)

12,000 kg

0.0026 kg

0.00026 kg

2600 kg

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

How many centimeters are in 0.6 kilometers? (Use the chart in your journal to help you MOVE that DECIMAL!) NUMBER only.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Avery earns $44 for working 4 hours. Brisa earns $80 for working 8 hours. Jacob earns $75 for working 6 hours. Who has the highest HOURLY wage?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A fountain holds 15,500 gallons of water. Mackenzie wants to know how many quarts that is. Write a proportion that she could use to determine the number of quarts of water the fountain holds.

4 qt / 1 gal = 15500 gal / ? qt

4 qt / 15500 gal = 1 gal / ? qt

1 gal / 4 qt = 15500 gal / ? qt

? qt / 15500 gal = 1 gal / 4 qt

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Timothy can swim 5 laps in the school pool in 2 minutes, Maegan can swim 7 laps in 4 minutes, and Sydney can swim 8 laps in 5 minutes. Who is the fastest swimmer?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?