GRADED Decimal Multiplication

GRADED Decimal Multiplication

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals Word Problems

Multiplying Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

Purple Quiz

Purple Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Money Math & More, 131

Money Math & More, 131

4th - 7th Grade

12 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Multiply or Divide

Multiply or Divide

5th - 6th Grade

12 Qs

Multiplying & Dividing Whole Numbers Word Problems

Multiplying & Dividing Whole Numbers Word Problems

5th Grade

11 Qs

Money, Money, Money.... (No, it's not an ABBA quiz)

Money, Money, Money.... (No, it's not an ABBA quiz)

3rd - 6th Grade

10 Qs

GRADED Decimal Multiplication

GRADED Decimal Multiplication

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Michael Nash

Used 9+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Riley has started a babysitting business. She wants to earn $50 to buy a new outfit. She charges $3.85 per hour. She works 8 hours a week. How much money does she still need to earn $50?

$19.20

$30.80

$69.30

$40.80

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

A group of four friends are going to see a movie. One ticket costs $8.50 per person, and popcorn costs $3.35 per person. How much in total will the trip to the movies cost?

$34.50

$44.00

$47.40

$44.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Bobby bought the following items at the school store: 10 pencils for $0.21 each and 8 pens for $0.45 each. How much money did Bobby spend in all?

$5.70

$15.70

$0.66

$2.10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma is saving money to buy a new bicycle that costs $120. She earns $7.50 per hour babysitting. If she works 10 hours a week, how many weeks will it take her to save enough money?

2 weeks

3 weeks

4 weeks

5 weeks

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A family of five is going to a theme park. Tickets cost $25 per person, and parking costs $15. How much will the total cost be for the family to visit the theme park?

$135

$150

$125

$140

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah bought 3 notebooks for $1.50 each and 2 packs of pens for $2.75 each. How much did Sarah spend in total?

$10.00

$9.50

$8.25

$7.75

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lucas wants to buy a video game that costs $60. He earns $5.25 per hour mowing lawns. If he works 12 hours a week, how many weeks will it take him to save enough money?

1 week

2 weeks

3 weeks

4 weeks

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?