Essentials of Math IV -Final exam

Essentials of Math IV -Final exam

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one book if Kimberly pays 15 dollars for 3 books?

Back

$5

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the percentage of a shaded area in a figure?

Back

Divide the shaded area by the total area and multiply by 100.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What happens to inflation when the Federal Reserve decreases the money supply?

Back

Inflation decreases.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Net Pay?

Back

Net Pay is the amount of money received in a paycheck after deductions.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

30%.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

Divide the total price by the number of items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate percentage?

Back

Percentage = (Part/Whole) x 100.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?