Unit 3A Study Material
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+11
Standards-aligned
Adaysha Card
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is a better buy?
2 books for $15 or
6 books for $45
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
1.5 pounds of Fiji Apples for $29.85 or 1.2 pounds of Granny Smith apples for $20.28. Which is the better deal?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jacob mixed 8 cups of flour with 2 cups of water to make pizza dough. To represent the relationship between the number of cups of flour, f, and the number of cups of water, w, needed to make the same pizza dough, Jake wrote the equation
f = ____ w
What should be placed in the blank?
Tags
CCSS.6.EE.C.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
9 buses
6 buses
3 buses
1 bus
Tags
CCSS.5.NF.B.7A
CCSS.5.NF.B.7C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
1 ounce
2 ounce
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Maths Term 4 Year 7 Mixed
Quiz
•
7th Grade
20 questions
MATHira MATHibay: Online Math Quiz
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
numeri relativi moltiplicazione
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Similar Polygons Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
probability
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Integer Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Predicting Weather Grade
Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
