Unit 3A Study Material

Unit 3A Study Material

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Class 7 Online Quiz 2

Class 7 Online Quiz 2

7th Grade

20 Qs

Conversion Metric to Metric

Conversion Metric to Metric

7th Grade - University

20 Qs

HIMPUNAN

HIMPUNAN

7th Grade

20 Qs

7GEN - SBQ1 Review Questions 2

7GEN - SBQ1 Review Questions 2

7th Grade

20 Qs

Inequalities and Such....

Inequalities and Such....

6th - 7th Grade

20 Qs

Quiz #1 (2nd Q) Math 7 Integers

Quiz #1 (2nd Q) Math 7 Integers

7th Grade

20 Qs

ORDER OF OPERATIONS REVIEW

ORDER OF OPERATIONS REVIEW

5th - 7th Grade

20 Qs

Unit 3A Study Material

Unit 3A Study Material

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2B, 8.EE.B.5, 7.RP.A.2D

+11

Standards-aligned

Created by

Adaysha Card

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is a better buy?  
2 books for $15 or
6 books for $45

2 books for $15
6 books for $45
8 books for $60
They are the same.

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

1.5 pounds of Fiji Apples for $29.85 or 1.2 pounds of Granny Smith apples for $20.28. Which is the better deal?

Fiji
Granny Smith

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jacob mixed 8 cups of flour with 2 cups of water to make pizza dough.  To represent the relationship between the number of cups of flour, f, and the number of cups of water, w, needed to make the same pizza dough, Jake wrote the equation
f = ____ w
What should be placed in the blank?

1/4
8
2
4

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

Media Image

9 buses

6 buses

3 buses

1 bus

Tags

CCSS.5.NF.B.7A

CCSS.5.NF.B.7C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

Media Image

1 ounce

2 ounce

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?