Dec 10 Bell Ringer

Dec 10 Bell Ringer

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

5th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

7.RP.A.1 Unit Rate

7.RP.A.1 Unit Rate

7th Grade

7 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

9 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Dec 10 Bell Ringer

Dec 10 Bell Ringer

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Stephen Sirmans

Used 15+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jack jumps 40 times per 4 minutes.  How many times does he jump per 1 minute?
5
10
40
36

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?