Unit 3A Ratios and Proportions Test

Unit 3A Ratios and Proportions Test

7th Grade

27 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Best Buys

Best Buys

7th Grade

22 Qs

Unit Rate, Rate Tables & Solving Proportions Practice

Unit Rate, Rate Tables & Solving Proportions Practice

7th Grade

25 Qs

Proportional Relationships Quiz (7A)

Proportional Relationships Quiz (7A)

7th Grade

22 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

7th - 8th Grade

25 Qs

Wk 27: Rates and Unit Rate

Wk 27: Rates and Unit Rate

7th - 8th Grade

22 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

22 Qs

6th Grade Quiz 3: 10/13 2018

6th Grade Quiz 3: 10/13 2018

6th - 7th Grade

30 Qs

LEAP Module 1 Review

LEAP Module 1 Review

7th Grade

22 Qs

Unit 3A Ratios and Proportions Test

Unit 3A Ratios and Proportions Test

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Cheyenne Hudson

Used 15+ times

FREE Resource

27 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

1) What is the ratio of the calories Robyn burned on Wednesday to the calories she burned on Monday?

4:3

3:2

5:3

5:4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

2) What is the ratio of the calories Robyn burned on Thursday to the total number of calories she burned for the week?

3:20

4:25

2:15

5:18

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

3) If a 60-page magazine cost $1.20 to print, find the cost per page to print.

$0.02 per page

$0.03 per page

$0.05 per page

$0.08 per page

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

4) Lucas's computer took 8 minutes to download 30 songs. How many seconds per song did it take his computer to download? (hint: There are 60 seconds in one minute)

12 seconds

16 seconds

18 seconds

20 seconds

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

5) Gwen bought a 2 ¼ pound bag of Finch bird seed and a 3 ½ pound bag of Parrot bird seed. The total cost for both the bags together was $16.79. Find the cost per pound of the total weight of the combined bird seeds.

$2.74 per pound

$2.80 per pound

$2.88 per pound

$2.92 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

6) The prices of various bottles of shampoo are given below. Which bottle of shampoo costs the least per ounce?

Garnier

Pantene

Herbal Essences

Dove

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 2 pts

7) Determine if the data in the table represents a proportional relationship. If yes, give the constant rate. Minutes: 6, 14, 25, 48 Points Scored: 8, 20, 32, 60 Proportional?

Yes

No

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?